Ønsker til den ny regering

Kristelig Fagbevægelse har en række ønsker til forbedringer for danske lønmodtagere - ønsker, som vi vil arbejde for at få den ny regeringen til at tage fat på.

Den ledige i centrum

Mange ledige oplever, at de bliver mødt med stive regler, mistænksom kontrol og irrelevante kurser. Ligesom det ikke er de lediges behov, men tidsfrister, der styrer, hvad de skal hvornår, og hvad de ikke må få af hjælp eller uddannelse, før de har været ledige længe nok.

Vi mener, at indsatsen over for de ledige skal ske på de lediges præmisser og ikke på systemets. Udgangspunktet skal være den enkelte lediges ønsker, muligheder og behov. Nogle skal have sparring på basal jobsøgning, andre kan næsten klare sig selv. Nogle har brug for at komme til samtale oftere end andre. A-kasserne skal kunne lave en jobplan, der ikke er bestemt af, hvor længe en person har været ledig, men tager hensyn til den lediges personlige ønsker og muligheder.

 

Mindre bureaukrati

Vi mener, det skal være mindre bureaukratisk at være ledig. Når man bliver ledig, er det sådan nu, at man skal til samtaler i både a-kassen og et jobcenter. Det er spild af den lediges tid at skulle til samtale om stort set det samme med både a-kasse og jobcenter. Vi foreslår, at i de første seks måneder, man er ledig, skal man kun til samtale med a-kassen, som den ledige har en tilknytning til i forvejen.

Vi mener også, at samtalerne med de ledige ikke skal have fokus på at kontrollere, om de ledige har gjort nok for at få et nyt job. Det er tilbageskuende kontrol. I stedet bør samtalerne handle om at se fremad med henblik på at give inspiration til, hvad de ledige kan gøre for at få et nyt job.

 

Flere rettigheder

Vi mener, at der er lønmodtagerrettigheder, der er så basale, at de skal gælde alle på arbejdsmarkedet, og derfor skal de indføres ved lov. Det gælder retten til at holde fri på et barns første sygedag og retten til at få en saglig og skriftlig opsigelse.

 

God afsked med arbejdsmarkedet

Nedslidte på arbejdsmarkedet må ikke blive ladt i stikken. Med udsigt til, at efterlønnen bliver udfaset og erstattet af en seniorførtidspension mener vi, der er behov for en lovgivning, som sikrer en god afsked med arbejdsmarkedet. Ordningen med seniorførtidspension skal skrues sammen på en måde, så ingen ældre nedslidte tvinges til at blive på arbejdsmarkedet. De skal have en hurtig visitering, og betingelser for seniorførtidspensionen skal være lempeligere end betingelserne for at få almindelig førtidspension.

 

Forbud mod forskelsbehandling

Vi mener, at alle lønmodtagere skal have frihed til at være i den fagforening, de ønsker, uden at blive udsat for chikane eller diskriminering. Det må ikke være sådan, at den fagforening, der har overenskomsten på en arbejdsplads, forhindrer ikke-medlemmer i at få del i berettigede løntillæg eller chikanerer ikke-medlemmer for at få dem til at skifte fagforening.

Vi ønsker derfor, at loven om forskelsbehandling udvides, så det også forbydes at diskriminere på grund af valg af fagforening, ligesom det nu er ulovligt at diskriminere på grund af race, religion, politisk anskuelse mv.

 

Unge skal uddannes

Unge har brug for at blive uddannet, og arbejdsmarkedet har brug for uddannede unge. Unge må ikke tabes for fremtidens arbejdsmarked på grund af mangel på praktikpladser. Vi ønsker, at virksomheder, der udfører eller vil udføre opgaver for det offentlige, forpligtes til at oprette et antal praktikpladser afhængig af virksomhedens størrelse.

Vi ønsker også en bedre overgang fra folkeskolen til ungdomsuddannelserne, så flere unge får en gymnasial uddannelse eller en erhvervsuddannelse. Især er der behov for nytænkning i forhold til de unge, der føler sig skoletrætte eller ikke motiverede til at fortsætte med at gå i skole.